Zegar

środa, 24 października 2012

KORESPONDENCJA ELEKTRONICZNA.

Skrzynka e-mail to inaczej konto poczty elektronicznej. Posiadając konto e-mail możesz wymieniać korespondencję z innymi użytkownikami Internetu.



Adres e-mail ma zwykle postać nazwa_użytkownika@TwojaDomena.pl. Mając już serwer i domenę w HostingFirmowy.pl możesz w bardzo łatwy sposób założyć swoją prywatną skrzynkę e-mail. Za pomocą poczty elektronicznej możesz wysyłać tekst, dokumenty np. Worda i Excela, zdjęcia, a nawet pliki muzyczne i krótkie pliki wideo.
Do obsługi poczty (wysyłania i odbierania e-maili) będziesz potrzebować klienta e-mail, czyli programu do tego przeznaczonego. Programy te mają wiele funkcji ułatwiających codzienną pracę z pocztą elektroniczną. Klientami e-mail są np. Microsoft Outlook Exress (zobacz jak go ustawić), Microsoft Outlook (zobacz jak go ustawić), Mozilla Thunderbird (zobacz jak go ustawić).
Ze skrzynki e-mail w HostingFirmowy.pl możesz korzystać również na specjalnie do tego przeznaczonej strony WWW, wystarczy, że w swojej przeglądarce wpiszesz adres http://poczta.TwojaDomena.pl 


Czym różni się POP3 od IMAP ?

POP3 oraz IMAP to protokoły odbioru wiadomości e-mail przez programy pocztowe, najprościej ujmując to 2 różne sposoby odbierania e-maili.
Protokół POP3 (Post Office Protocol 3) może być używany w trybie pracy "offline" tzn. że jest możliwość czytania zapisanych wiadomości i przygotowywania odpowiedzi w czasie gdy komputer nie jest podłączony do Internetu. Możliwość takiej pracy jest możliwa dzięki temu, że po połączeniu z serwerem pocztowym cała nieprzeczytana korespondencja przesyłana jest ze serwera na Twój komputer. Odebrane wiadomości są następnie w zależności od ustawień pozostawiane lub kasowane z serwera. Łączenie z internetem potrzebne jest później tylko jeśli będziesz chciał wysłać wiadomość, lub sprawdzić czy nie otrzymałeś nowych e-maili.
Niestety, protokół POP3 ma również znaczące wady. Utrudnione jest obsługiwanie skrzynki pocztowej z wielu komputerów. Jest to spowodowane tym, że jeśli odczytana poczta jest kasowana z serwera, to na każdym z komputerów znajdować się będzie tylko część korespondencji, a listy odczytane np. na komputerze w domu nie będą widoczne na komputerze w pracy. Jeśli natomiast zmienisz domyślne ustawienia i przeczytane wiadomości będą pozostawiane na serwerze, to szybko może dojść do przepełnienia pojemności skrzynki pocztowej.
Protokół IMAP (Internet Message Access Protocol) działa w ten sposób, że Twoja poczta cały czas przechowywana jest na serwerze, a w Twoim komputerze przechowywane są tylko nagłówki wiadomości (część e-maila). Treść wiadomości pojawi się na Twoim komputerze dopiero po otwarciu listu. Możesz kasować i filtrować wiadomości bez ich pobierania na komputer, dzięki czemu możesz wygodnie pracować na wielu komputerach ponieważ na każdym będziesz widział taką samą zawartość skrzynki, to samo widzisz w domu, pracy czy kafejce internetowej.
Wadą protokołu IMAP jest natomiast konieczność utrzymywania stałego połączenia z Internetem podczas obsługi poczty co w dzisiejszych czasach nie powinno stanowić żadnych kosztów ponieważ większość ludzi posiada stałe łącze internetowe.
W skrócie: POP3 - e-maile trzymane na komputerze i tylko z niego możne je odczytać
IMAP - e-maile trzymane na serwerze i można je odczytać z każdego komputera

SMTP Protokół wykorzystywany w internecie do wymiany poczty elektronicznej pomiędzy serwerami pocztowymi oraz przez programy pocztowe do wysyłania e-maili. W programach pocztowych serwer SMTP określany jest jako Outgoing Mail Server (serwer poczty wychodzącej). Ang. Simple Mail Transfer Protocol - prosty protokół przesyłania poczty. Por. IMAP, POP3

Zadania;

1.Konfiguracja Mozzilli Thunderbrid. 

 Jeśli mamy swój adres e-mail wpisujemy go, a jeśli nie Mozilla ułatwi nam złożenie konta pocztowego.

Wpisujemy swój adres e-mail oraz hasło. Możemy być spokojni o  nasze hasło. Mozilla nie udostępnia go nigdzie.
Importujemy wiadomości...

 ... i gotowe!















2. Bazy wtyczek Firefox i Thunderbrid. 

 http://mozillapl.org/baza_rozszerzen/ <--------- Świetne wtyczki!

3. Konfiguracja Mail'a.



 Ja już miałam skonfigurowany Mail, dlatego pokazuję jak dodać nowe konto.
Dodajemy nowe konto.

Wpisujemy swój adres i hasło. Lecz nie mamy takiej opcji jak w Thunderbirdzie, o utworzeniu nowego konta. 




ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW.

Zadanie;

1. Kim była Ada Byron?


1. Augusta Ada King, hrabina Lovelace (ur. 10 grudnia 1815, zm. 27 listopada 1852) –matematyczka i informatyczka głównie znana z tego, że opisała mechaniczny komputer Charlesa Babbage'a, tzw. maszynę analityczną. Obecnie uważana jest za pierwszego programistę - tworzyła programy dla maszyny Babbage'a, która jednak nie została dotąd zbudowana.
10 grudnia 1980 r. Ministerstwo Obrony Stanów Zjednoczonych zatwierdziło opis nowego języka programowania nazwanego Ada.

2. Czego dotyczy problem akwizytora?

Chce on znaleźć najkrótszą drogę od startu do mety, prowadzącą przez wszystkie miasta.  Podczas korzystania z GPS.

3. Jak dzielimy sytuacje problemowe ze względu na liczbę dostępnych danych początkowych?


 1) Sformułowanie zadania.
 2) Określenie danych wejściowych.
 3) Określenie celu, czyli wyniku.
 4) Poszukiwanie metody rozwiązania, czyli algorytmu.
 5) Przedstawienie algorytmu w postaci:
    opisu słownego
    listy kroków
    schematu blokowego
    listy kroków
    schematu blokowego
    jednego z języków programowania
 6) Analiza poprawności rozwiązania.
 7) Testowanie rozwiązania dla różnych danych - ocena efektywności przyjętej metody.


4. Jakie możesz wymienić etapy metodycznego poszukiwania rozwiązywania problemów początkowych?

Musi być poprawny, skończony, jednoznaczny, szczegółowy i uniwersalny.

6. Jaki problem nazywamy problemem plecakowym?

Chodzi o optymalne wybranie elementów z dostępnego zbioru, tak aby ich sumaryczna wartość był jak największa i jednocześnie zmieściły się w plecaku.

7. Co to jest algorytm niedetermistyczny?

Są to algorytmy losowe, czyli takie, w których w pewnym w etapie wprowadzamy element losowości.

8. Na czym polega rekurencyjny schemat postępowania?

To pewnie sprytny sposób definiowania rzeczy, gdy w treści definicji używamy tego samego pojęcia, które definiujemy (np. jeśli nie wiesz jak obliczyć potęgi 2 do 8, wyznaczasz potęgę 2 do 7 i pomnóż przez 2). 

9. W jakich sytuacjach stosujemy podejście heurystyczne podczas poszukiwania rozwiązania problemu? 

Kiedy chcemy zdobyć nową wiedzę lub ją systematyzować. 

10. Jakie są zasady poprawnie przeprowadzonej burzy mózgów? 


ZASADY BURZY MÓZGÓW

Metoda polega na postawieniu przez prowadzącego pytania lub zagadnienia. Praca składa się z trzech etapów:
I. Wprowadzenie. Przede wszystkim, nauczyciel przygotowuje uczniów do zrozumienia problemu, który mają rozwiązać (może to być wykładpogadanka, praca z tekstem). Zadaniem nauczyciela jest także zapoznanie uczniów z zasadami uczestnictwa w burzy mózgów. Należy zwrócić uwagę na następujące reguły:
  • Każdy uczeń ma prawo zgłosić dowolną liczbę pomysłów.
  • Ważna jest liczba, a nie jakość pomysłów.
  • Pomysły nie mogą być przez nikogo oceniane, krytykowane i komentowane.
  • Można korzystać z wcześniej zgłoszonych pomysłów, zmieniać je lub rozwijać.
  • Nie notuje się autora pomysłu.
  • Pomysły mogą być najbardziej śmiałe i niedorzeczne.
  • Głosu udziela prowadzący sesję.
  • Pomysły powinny być notowane na tablicy, ewentualne w zeszycie (wybieramy sekretarza)
W innym wariancie, aby zapewnić pełną anonimowość i nieocenianie, pomysły zgłasza się na osobnych kartkach. Sekretarz (uczeń) grupuje kartki według koncepcji rozwiązań.
II. Zbieranie pomysłów. Uczniowie podają pomysły rozwiązania tego problemu. Sesja trwa 5 - 15 minut. Jej koniec wyznacza wyraźny spadek liczby zgłaszanych pomysłów lub decyzja nauczyciela, że zgromadzony materiał wystarczy już do dalszego prowadzenia lekcji i rozwiązania problemu.
III. Analiza pomysłów.. Ocena rozwiązań następuje dopiero po zgloszeniu wszystkich propozycji. Następuje dyskusja na temat każdego rozwiązania i jego ocena. Uczniowie wspólnie z nauczycielem wybierają najtrafniejsze rozwiązania problemu postawionego przez nauczyciela i uzasadniają swoje stanowisko. Najlepsze rozwiązanie zostaje wprowadzone w życie i sprawdzone pod względem efektywności.

1. Zapisz za pomocą algorytmu sposób obliczania ciężaru o znanej masie na:

  • Ziemi
  • Księżycu
  • Marsie,
  • Wenus.


a) Ziemia- odszukaj: jaka jest masa Ziemi i jej grawitacja;- podstaw wartości do wzoru   Fg=mg        m= masa Ziemi, g=grawitacja- wykonaj obliczenia wynik podaj w niutonachg=9,80 m/s 

b) Księżyc- odszukaj: jaka jest masa Księżyca i jego grawitacja;- podstaw wartości do wzoru  Fg=mg- m=masa, g=grawitacja- wykonaj obliczenia wynik podaj w niutonach g=1,622 m/s² 
c) Mars- odszukaj: jaka jest masa Marsa i jego grawitacja;- podstaw wartości do wzoru  Fg=mg- m= masa a a g= grawitacja;- wykonaj obliczenia wynik podaj w niutonacg=3,69 m/s²
d) Wenus-odszukaj : jaka jest masa Wenus i jej grawitacja;- podstaw wartości do wzoru Fg=mg ,- m= masa Wenus a g= grawitacja- wykonaj obliczenia wynik podaj w niutonach.g=8,87 m/s2

2. Zapisz algorytm pokazujący, jak przewidzieć własności obrazu uzyskanego przy wykorzystywaniu soczewki lub zwierciadła w zależności od długości ogniskowej i odległości ciała dla:

  • zwierciadeł płaskich
  • zwierciadeł wklęsłych 
  • zwierciadeł wypukłych 
  • soczewek skupiających
  • soczewek rozpraszających

 a) zwierciadła płaskie
obraz pozorny ,prosty ,tej samej wielkości

b) zwierciadła wklęsłe   1/f=1/x+1/y=2/|R
x-odległość przedmiotu od zwierciadła
y-odległość obrazu od zwierciadła
R-promień krzywizny zwierciadła
gdy x=2f powstaje obraz rzeczywisty ,odwrócony ,tej samej wielkości

c) zwierciadła wypukłe 1/x-1/y= 1/f
gdy x<f powstaje obraz pozorny ,prosty ,powiększony

d) soczewki skupiające 
x>2f obraz rzeczywisty ,odwrócony ,pomniejszony
x=2f obraz rzeczywisty ,odwrócony ,tej samej wielkości
f<x<2f obraz, rzeczywisty ,odwrócony ,powiększony
x<f obraz pozorny, prosty, powiększony







środa, 10 października 2012

WYSZUKIWANIE INFORMACJI CZĘŚĆ II


HYPERLINK -->      -->2                   <----- Deep Web! 

Coś o ukrytym Internecie czyli (ang. Deep Weeb)...



Niewidzialna sieć - to ogólne strony internetowe wyłączone z procesu indeksacji (np. ze względów prawnych lub z powodu zablokowania dostępu. Zasoby te utrzymywane są w sieci głównie przez uniwersytety oraz instytucje rządowe i międzynarodowe. Odnośniki do tych olbrzymich zasobów są zbierane, kwalifikowane i katalogowane przez wyspecjalizowanych redaktorów. Katalogi są często jedyną "bramą", przez którą można dotrzeć do zasobów wielokrotnie większych, niż te dostępne powszechnie.


1.Wyszukiwarki specjalne:                                      
   TU :)
2.Katalogi prasowe
  TU:)
3.Bazy informacji branżowej
   TU:)
Zjawisko ukrytego Internetu (ang. Deep Web) Tzw. głęboki Internet albo ukryty Internet zawiera kilkaset razy więcej zasobów niż Internet do powszechnego użytku, widoczny dla zwykłych przeglądarek. Większość tych zasobów stanowią specjalistyczne bazy danych i dokumentów elektronicznych, a także archiwa bardzo cennych materiałów źródłowych i referencyjnych. Zwykłe przeglądarki nie indeksują stron internetowych z tymi materiałami.
     - największy na świecie katalog stron redagowany przez internautów.
     - najnowsze dziecko Google - przeszukuje sieć pod kątem materiałów akademickich dla wykładowców i studentów.
     - ogromny zasób linków do wyszukiwarek ogólnych i specjalistycznych .
     - wyszukiwarki lokalne ze 153 krajów.
     - katalog kwalifikowanych materiałów z różnych dziedzin. Szerokie możliwości dostosowania do indywidualnych potrzeb, wiele opcji wyszukiwania.
     - miejsce do poszukiwania bibliografii, źródeł i opracowań ze wszelkich dziedzin.
     - narzędzia przeszukiwania i katalogi zasobów Niewidocznego Internetu. Są tam także serwisy dodatkowe, na przykład lista list czyli rankingów z całego świata. "
     - katalog "głębokich" zasobów Internetu, innowacyjna technologia przeszukiwania LexiBot. Mnóstwo danych i materiałów źródłowych.
     - katalog materiałów dla studentów i wykładowców.


Sposób na ukryty Internet to: 

http://ebib.oss.wroc.pl/2004/57/wykaz.php

Strona umożliwiająca skracanie adresów URL > TUTAJ :) [TNIJ.ORG]

Zobacz wykaz na stronie:
Na stronie dostępny jest interface wyszukiwawczy oraz ogromny zbiór zasobów elektronicznych:
Oparta o zasoby biblioteki wirtualnej:
Wyszukiwarka zasobów naukowych, także płatnych:
Wyszukiwarka zasobów naukowych, oparta na mechanizmach i interface Google:
Academic Info:
SciCentral:
BUBL Information Service:

Anglojęzyczne wyszukiwarki naukowe:
Polskojęzyczne serwisy naukowe:

Wyszukiwarki plików:
Wyszukiwarki plików programów:

!!!!
w tytule strony intitle:
wszystkie słowa w tytule allintitle:
tylko w tekście strony intext: lub allintext: 
w nazwach odsyłaczy inanchor: 
w adresach inurl: lub allinurl: 
w konkretnym serwisie site: 
w określonych typach plików filetype: 
wykluczenie określonego typu pliku -filetype: 


Coś o znaczniku META... 

Znacznik meta- (ang. meta elements) - zbiór znaczników w sekcji nagłówkowej dokumentu używanych do opisu ich zawartości, stosowany przy tworzeniu stron internetowych w formacie HTML oraz XHTML.
Za ich pomocą można przypisać danemu dokumentowi takie wartości, jak adres e-mail, imię i nazwisko autora strony, datę jej powstania, słowa kluczowe itp. Można również zadeklarować kodowanie strony.
Ustawienia META
Znaczniki Meta są niezbędnymi elementami nagłówka dokumentu HTML. Dzięki nim informujemy, kto jest autorem strony, jaki jest jej temat, kiedy została stworzona, jaki jest standard czcionek i wiele innych. Znaczniki META pełnią  decydującą rolę w uzyskaniu wysokiego miejsca w wynikach wyszukiwania, w  wyszukiwarkach internetowych.

Usytuowanie znaczników META

Znaczniki META powinny być usytuowane w nagłówku dokumentu pomiędzy znacznikami HEAD a przed znacznikiem BODY. Zalecane jest umieszczenie w nagłówku jako pierwszej informacji o tytule strony TITLE, a następnie znaczników Meta. Należy pamiętać o umieszczaniu znaczników we wszystkich ramkach FRAMES tworzących serwis internetowy.
Znaczniki meta mają dwa zadania:

  • Interakcja z Web serwerem - atrybut HTTP-EQUIV
  • Dostarczenie dodatkowych informacji na temat strony WWW - atrybut NAME
Dwa najważniejsze meta-słówka to: 

descriptions 
Krótki opis zawartości strony, wyświetlany przez wyszukiwarki jako jej objaśnienie na liście znalezionych odpowiedzi (jeśli go nie ma, wyszukiwarka prezentuje pierwszych kilkanaście słów strony).

keywords
Lista słów kluczowych, podających słówka przy których poszukiwaniu wyszukiwarka ma wskazywać na naszą stronę nawet jeśli ona ich nie zawiera.

środa, 3 października 2012

WYSZUKIWANIE INFORMACJI

                                               ĆWICZENIA


1. Jakie elementy zapytania mogą być zignorowane przez wyszukiwarkę?


Poprzez wyszukiwarkę internetową pominięte zostać mogą spójniki, znaki interpunkcyjne, błędnie wpisane frazy, elementy, które często występują na danej stronie.

2. W jaki sposób można zmusić wyszukiwarkę, by podczas analizy naszego zapytania nie pominęła wskazanych słów wpisanego wyrażenia?


Należy swoje zapytanie umieścić w cudzysłowu.

3. Jakie wady i zalety mają katalogi tematyczne oferowane przez popularne portale internetowe?


Zdecydowaną wadą katalogów tematycznych jest mała liczba zawartych w nich stron w porównaniu z innymi narzędziami, np. wyszukiwarką. Kolejną wadą jest aktualizacja katalogów, która z pewnością nie jest zbyt częsta. Z kolei zaletą katalogów tematycznych jest to, że opracowują je ludzie, którym zależy na wiarygodności umieszczonych w nich danych. Możemy więc mniemać, iż ktoś za nie odpowiada, a więc informacje zawarte w katalogu są rzetelne i bezpieczne.

4. Czym w działaniu różni się minus od łącznika użyty w zapytaniu? 


Gdy wpiszemy minus przed słowem, to wyszukiwarka pominie je w wynikach, natomiast łącznika używamy w wyrazach o łącznej pisowni, np warmińsko-mazurskie. 

5. Jak sformułować zapytanie, gdzie zależy Ci na znalezieniu wyrażenia z zadaną kolejnością słów w niej występujących?


Należy użyć cudzysłów.

6. Czy zapytanie na stronach google.pl i google.de da te same wyniki? 


Tak.

7. Jak sformułujesz swoje zapytanie, jeśli interesują Cię jedynie strony edu.pl?


Nazwa szukanego dokumentu, a następnie bezpośrednio wpiszę po nim domenę "edu.pl".

8. Jak powinno wyglądać zapytanie, poszukujące dokumentów pdf na temat resuscytacji?


Do wpisanych wyrazów  należy dodać "pdf", np. "resuscytacja pdf"

9. Jakie znaczenie dla wyszukiwarki ma użyte w zapytaniu wyrażenie intitle: mazury?


Będzie to oznaczać, że mazury będą zawarte w temacie danej strony. 

10. Jakiego typu strony będą wynikiem zapytania intitle: "index of" mazury?


?????? ;-) 

                                        Wykonaj ćwiczenia 


1. Znajdź w internecie adres najbliższego sklepu komputerowego ?


Media Expert 
Żywiec ul. Zielona ''Galeria Lider''

2. Dowiedz się jakiego typu program jest określany mianem spider? 


Program zbierający informacje o strukturze i stronach umieszczanych w indeksie wyszukiwarek "spider" służy m.in. do:
  • dodawania do wyszukiwarek,
  • sprawdzania kodu strony,
  • zbierania informacji o stronie,
  • monitorowania "co nowego",
  • tworzenia mirrorów stron.

3. Znajdź adres strony internetowej zwolenników wolnego oprogramowania (ang. open source).


http://opensource.org/

4. Przeszukaj internet by dowiedzieć się, jakie są ceny w sklepach monitorów LED o przekątnej 22" i proporcjach obrazu 16:10?

ok. 420 PLN (źr. ceneo.pl).

5. Dowiedz sie w internecie jak miał na imię syn króla Popiela?


Syn króla Popiela miał na imię Lech.

6. Znajdź stronę z której można pobrać przeglądarkę Firefox dla Linx'a?



7. Odszukaj internetowy słownik ortograficzny. 



8. Znajdź w internecie opis instalacji dodatkowych wtyczek w przeglądarce Firefox. Znajdź i zainstaluj wtyczkę blokującą animację flash. Podobnie zainstaluj wtyczkę dodającą opcje przywrócenia ostatnio zamkniętej karty. 



9. W polu wyszukiwarki wpisz hasło budowle średniowieczne jako dwa osobne słowa. Porównaj wyniki op wpisaniu "budowle średniowieczne" i "średniowieczne budowle".


1.

2.











10. Znajdź stronę internetową swojej gminy i województwa i dowiedz się z niej, w jaki dni przyjmuje interesantów kierownik urzędu. Czy było to łatwe?


Województwo ślaskie. 


Kierownik urzędu przyjmuję... 







Pozdrawiam Izabela ;-)  
Dzięki za wizytę.
Thanks for your visit,
Danke,
Спасибо.