Zegar

wtorek, 25 września 2012

USŁUGI INTERNETOWE

Co to jest sieć komputerowa?


Sieć (ang. network) to grupa komputerów lub innych urządzeń połączonych ze sobą tak, by umożliwić wymianę informacji miedzy nimi oraz współużytkować ich zasoby, korzystać ze wspólnych urządzeń, oprogramowania, baz danych itp.


Co to jest Internet?


Internet, nazwa ta pochodzi o dwóch angielskich słów: international (międzynarodowy) oraz network (sieć). Internet to zatem po prostu ogromna międzynarodowa sieć połączonych ze sobą komputerów. Działanie internetu jest możliwe dzięki odpowiedniej infrastrukturze telekomunikacyjnej. Początkowo sygnał był wysyłany wyłącznie za pomocą różnego rodzaju kabli elektrycznych. Dziś wykorzystywane są także światłowody, fale radiowe i satelity. 


Co to jest protokół sieciowy? 


Protokół sieciowy (ang. network protocol) to opracowany przez informatyków i zatwierdzony przez uprawnione ograny zbiór reguł określających sposób nawiązywania połączenia pomiędzy urządzeniami w sieci oraz zasady kodowania przekazywanych przez nie informacji. Połączenia z użyciem protokołu odbywają się całkowicie automatycznie, a użytkownik nie musi zdawać sobie nawet sprawy z ich istnienia. Protokół TCP/IP jest złożeniem dwóch protokołów: TCP oraz IP. Zadaniem pierwszego jest zarządzanie pakietami danych, sterowanie ich przepływem oraz wykrywanie i obsługa błędów. Drugi odpowiada za poprawne przesyłanie danych z punktu do punktu.


Co to jest adres IP?


Adres IP jest w postaci czterech liczb z zakresu od 0 do 255, oddzielonych kropkami, na przykład 192.168.200.252. Obecny standard IPv4 ba być zastąpiony przez IPv6, który oparty jest na 128 bitach zamiast na 32, co pozwala uzyskać wielokrotnie większą pulę różnych adresów IP i w ten sposób umożliwia  pracę sieci internetowej większej liczbie komputerów jednocześnie. W jednej sieci nie mogą istnieć dwa urządzenia o takim samym numerze IP. 


Co to jest DNS?


DNS (ang. Domain Name System) jest to system nazewnictwa stosowany w internecie, pozwalający posługiwać adresami URL zamiast numerami IP. Specjalne serwery internetowe zajmują się tłumaczeniem nazw domenowych na używane przez komputery adresy IP. 


Co to jest DHCP?


DHCP jest usługą, która dynamicznie przydziela adresy IP komputerom przyłączającym się do sieci i pozwala zautomatyzować proces konfigurowania parametrów połączenia. Na jednym z urządzeń w sieci wystarczy uruchomić program-serwer DHCP, a wyręczy on administratora sieci w ręcznym przydzielaniu adresów statystycznych, a użytkownika uwolni od konieczności samodzielnej konfiguracji. Uruchomiony w sieci mechanizm DHCP obniża nieco odporność sieci (zwłaszcza radiowej) na włamania, ale nie wyklucza możliwości ręcznego przydzielania adresów statystycznych. 


Co to jest brama sieciowa?

To maszyna podłączona do sieci komputerowej, za pośrednictwem której komputery z sieci lokalnej komunikują się z komputerami w innych sieciach. 


Komputer-serwer i komputer-klient. Co je różni?


Serwer to wyróżniony w sieci komputer, świadczący (serwujący) wybrane usługi innym komputerom. Jest to na przykład komputer, który obsługuje moje konto poczty poczty elektronicznej. Żaden komputer nie pełni nadrzędnej roli, sterując innymi, a serwer jest takim samym komputerem jak każdy inny - wyposażono go jedynie w specjalistyczne oprogramowanie. Nie zmienia to jednak faktu, że wydajny serwer internetowy powinien być ponadto wyposażony w wydajny osprzęt i drożne łącze w obie strony. Podział na komputery-klienty i komputery-serwery (asymetryczna architektura sieci) umożliwia rozdzielenie zadań, co zwiększa elastyczność i ułatwia wprowadzanie zmian w sieci. Serwer świadczy usługi dla klientów (usługa pocztowa, usługa WWW, FTP itd.) Z usług jednego serwera może korzystać dużo klientów. Jeden klient może korzystać jednocześnie z usług wielu serwerów.

Cechy charakterystyczne serwera:

  • posługuje się serwerową wersją oprogramowania,
  • jest pasywny - czeka na żądania zgłaszane przez klientów,
  • jest zawsze włączony, nawet gdy nie ma przy nim człowieka,
  • jest stale przyłączony do sieci, a gdy otrzyma żądanie, przetwarza je i wysyła odpowiedź.


Cechy charakterystyczne klienta:

  • posługuje się kliencką wersją oprogramowania,
  • jest aktywny - włączany w zależności od potrzeb,
  • korzysta z usług serwera, często jest od niego zależny i przez niego sterowany.


Ćwiczenia:

1. Wymień co najmniej 4 drogi, jakimi wirus może się dostać do Twojego komputera?
  • przez pen-drive'a,
  • przez kartę np. micro SD,
  • przez ściąganie plików z Internetu,
  • przez zawartości nagrane na płytach CD,
  • przez przeglądarkę internetową.
2. Jakie rodzaje wirusów i robaków internetowych możesz wymienić?
  • wirus,
  • robak,
  • backdoor,
  • koń trojański,
  • program szpiegujący, 
  • scumware,
  • expliot,
  • rootkit,
3. Czego potrzebujesz, aby na biwaku przeglądać strony internetowe?

przenośnego sprzętu komputerowego (np. laptop, notebook),
zasilacza lub dobrze naładowanej baterii,
przenośnego modemu internetowego (np. Blueconnect) lub dostępu do Wi-Fi,

4. Ile może być komputerów w sieci lokalnej, jeżeli pierwszy ma adres 172.16.0.0, a ostatni 172.31.255.255?




5. Jakie informacje musisz podać, ręcznie konfigurując w systemie połączenie sieciowe?

Podczas ręcznej konfiguracji połączenia sieciowego muszę podać cztery adresy IP, pewne informacje ustalone przez administratora mojej sieci lub dostawcę usług internetowych:

  • adres IP komputera,
  • maskę sieciową,
  • adres bramy internetowej, 
  • adresy serwerów DNS.
6. Czym różni się komputer- serwer od komputera-klienta?


Cechy charakterystyczne serwera:

  • posługuje się serwerową wersją oprogramowania,
  • jest pasywny - czeka na żądania zgłaszane przez klientów,
  • jest zawsze włączony, nawet gdy nie ma przy nim człowieka,
  • jest stale przyłączony do sieci, a gdy otrzyma żądanie, przetwarza je i wysyła odpowiedź.


Cechy charakterystyczne klienta:

  • posługuje się kliencką wersją oprogramowania,
  • jest aktywny - włączany w zależności od potrzeb,
  • korzysta z usług serwera, często jest od niego zależny i przez niego sterowany.

7. Jaka jest rola internetowych serwerów DNS? Czy są potrzebne w każdej sieci?

Serwery DNS pozwalają posługiwać się adresami URL zamiast numerami IP. Są one potrzebne w każdej sieci, ponieważ jako specjalne serwery internetowe zajmują się tłumaczeniem nazw domenowych na używane przez komputery adresy IP.

8. Jaką rolę w sieci lokalnej pełni serwer DHCP? Czy jest potrzebny w każdej sieci?

Serwer DHCP dynamicznie przydziela adresy IP komputerom przyłączającym się do sieci i pozwala zautomatyzować proses konfigurowania parametrów połączenia. DHCP nie jest potrzebny w ''mnogich'' sieciach, ponieważ na jednym z urządzeń w sieci wystarczy uruchomić program serwer DHCP, a wyręczy on administratora sieci w ręcznym przydzielaniu adresów statystycznych a użytkownika uwolni od konieczności samodzielnej konfiguracji.

9. Jaki mechanizm pozwala na szybkie przechodzenie z jednej strony internetowej na drugą?

Szybkie przechodzenie ze strony na stronę oferuje 2-ga co do popularności - przeglądarka internetowa Mozilla Firefox. Jej nowa wersja oferuje wygodniejsze mechanizmy zarządzania otwartymi kartami.






Przeglądarkę Mozilla Firefox 5.0.1 możesz pobrać tu->http://download.komputerswiat.pl/internet-i-sieci/przegladarki-internetowe/mozilla-firefox-2

10. Do czego w przeglądarce pamięć podręczna? Gdzie się ona znajduje?

Popularnie zwana cache (zapas), zawiera dane pobrane podczas surfowania po Internecie. Każdy dokument, zanim zostanie wyświetlony przez przeglądarkę na ekranie mojego komputera, musi zostać pobrany na dysk. Dlatego podczas ponownych odwiedzin danej witryny przeglądarka korzysta z pobranych wcześniej danych. Warto też tą pamięć co jakiś czas opróżniać, ponieważ zapełniona może zwalniać jej prace a nawet powodować zawieszanie.

11. Czy można wyeksportować historię przeglądanych stron w przeglądarce Opera? Jak skasować historię przeglądanych stron w Firefox'ie?

Myślę, że w Operze można wyeksportować historię przeglądanych stron, lecz nie jestem pewna, ponieważ nigdy takie przeglądarki nie posiadałam. ;-)

Z paska menu wybieramy Historia -> Wyświetl całą historię, lu stosujemy kombinacje klawiszy CRTL + Shift + H. Następnie pojawi się okienko, podobne do tego opisanego powyżej.










12.  W jaki sposób wyłączyć zapamiętywanie historii w przeglądarkach MSIE, Opera i Firefox? Podpowiedź: mowa tu o przeglądaniu prywatnym.

W MSIE- Internet Explorer -> Narzędzia -> Opcje -> Zawartość -> Autouzupełnianie
W Operze- CRTL + F12 -> Formulaże -> Menadżer haseł
W Firefox- a jeśli chcesz wyłączyć zapamiętywanie haseł -> w Preferencjach Firefox'a -> Bezpieczeństwo -> odznaczamy ''Pamiętaj hasła do witryn''


;-) Pozdrawiam Izabela. 

2 komentarze:

  1. ja rekomenduję od 6 lat serwis do hostingu http://www.webd.pl - są tani, rzetelni i support zawsze wskaże Tobie pomoc

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobrze, że wspominacie o wirusach, jeśli korzysta się z internetu to trzeba zamontować program chroniący komputer przez szkodliwym oprogramowaniem. Wiele użytkowników o tym zapomina. Zanim wybierzecie dostawcę sieci to możecie sprawdzić na stronach internetowych jakie warunki oferują. W Małopolsce internet od https://fiberlink.pl/ można mieć w prędkości nawet do 940Mb/s.

    OdpowiedzUsuń