Zegar

niedziela, 18 listopada 2012

SPOSOBY KOMUNIKOWANIA SIĘ.

Pojęcie komunikacji jest bardzo szerokie. Terminem tym określamy każdy proces przekazywania (wymiany) informacji między jej uczestnikami. Wynalezienie druku przyczyniło się do ukształtowania się jego znaczenia jako transmisji słów, myśli uczuć, emocji -- ogólnie informacji -- na papierze. Dzisiejsze skojarzenia idą raczej w kierunku różnych form prowadzenia rozmowy między ludźmi.

Najbardziej znanymi i najczęściej używanymi sposobami komunikowania są;

SMS'y (Short Message Service)
 Usługa pozwalająca użytkownikom telefonów komórkowych (a ostatnimi czasy też stacjonarnych) na wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych (maksymalna długość to 160 znaków 7-bitowych lub 140 8-bitowych). 





















MMS (Multimedia Messaging Service
 To usługa SMS poszerzona o możliwość wysyłania plików multimedialnych np obrazków, filmików itp.




















EMS (Enhanced Message Service
 Usługa rozszerzonych wiadomości tekstowych - smsów działająca w ramach telefonii komórkowej.



IRC (Internet Relay Chat)
 Jest pierwowzorem dzisiejszego czatu i jednym z najstarszych sposobów komunikacji drogą elektroniczną. Uczestnicy nie używają zwykle w IRC swoich prawdziwych imion i nazwisk, lecz posługują się krótkimi pseudonimami. Pseudonimy te w gwarze IRC popularnie określa się jako nickname lub krócej nick.

Czat (chat)
 Jest jednym z najpopularniejszych usług internetowych. Wyraz czat (chat), będący zapożyczeniem, zagnieździł się w slangu informatycznym. Najpowszechniejszym znaczeniem tego słowa jest serwis internetowy służący do komunikacji wielu osób w tzw.pokojach. Zwykle istnieją dwa rodzaje rozmowy – prywatna, której przebieg mogą śledzić tylko dwie osoby, oraz publiczna, dostępna dla wszystkich zalogowanych użytkowników. W części czatów dostępne są również graficzne emotikony, stworzone dla ułatwienia ekspresji emocji.



















SKYPE
 Komunikator internetowy oparty na technologii peer-to-peer. Skype umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych oraz obserwację rozmówcy poprzez kamerkę internetową, a także płatnych rozmów z posiadaczami telefonów. Oprócz tego Skype oferuje funkcje bezpośredniej wymiany informacji tekstowych za pomocą ręcznie wpisywanych wiadomości oraz przesył plików.


Grupy dyskusyjne 
 Ogólna nazwa wszelkich form dyskusji internetowej przypominających wymianę korespondencji, a nie rozmowy w czasie rzeczywistym. Grupy dyskusyjne przyjmują formę list dyskusyjnych pozwalających na automatyczną wymianę e-maili, grup usenetowych, grup występujących w Fidonecie i forów dyskusyjnych dostępnych przez bramki WWW.



Forum dyskusyjne 
 To przeniesiona do struktury stron WWW forma grup dyskusyjnych, która służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach.Fora dyskusyjne są obecnie bardzo popularną formą grup dyskusyjnych w Internecie. Prowadzą je praktycznie wszystkie portale. Są one także powszechne na stronach wielu instytucji, czasopism, przedsiębiorstw, uczelni itp. a także spotykane są liczne fora zakładane zupełnie prywatnie.


Listy Dyskusyjne
 Listy dyskusyjne są kolejnym, obok Usenet News, sposobem prowadzenia dyskusji w Internecie. Wymiana informacji odbywa się dzięki poczcie elektronicznej. Po zapisaniu się na listę dyskusyjną użytkownik automatycznie otrzymuje listy elektroniczne, które nadchodzą do danej grupy dyskusyjnej. Oczywiście, może przy tym wysyłać własne listy / dokumenty, których kopie są przesyłane innym uczestnikom dyskusji. Serwery mogą również mieć oprogramowanie, które przed rozesłaniem pewnej liczby wiadomości, zbiera je w jedną wiadomość (tzw. skrót). Część list pozwala na wybór, czy użytkownik otrzymuje każdą wiadomość, czy tylko skrót.
W sieci funkcjonują rozmaite kluby (listy) dyskusyjne poświęcone rożnym tematom np. inwestowaniu na giełdzie, psom, kanarkom, grom komputerowym, teatrowi.





 Coś o kanałach RSS. (Really Simple Syndication)



RSS Really Simple Syndication (Bardzo Prosta Syndykacja). Oparta na języku znacznikowym XML technika przesyłania nagłówków wiadomości. Wszystkie w wiekszym lub w mniejszym zakresie bazują na języku XML. Aby "obejrzeć" kanał RSS musimy skorzystać ze specjalnego programu (tzw. czytnik kanałów). Zaletą kanałów RSS jest możliwość oglądania w jednym miejscu nagłówków wiadomości z wielu źródeł jednocześnie. Czytnik RSS, pozwala na szybkie dotarcie do najświeższych informacji z róźnych źródeł zebranych w jednym miejscu. Kanały informacyjne RSS wykorzystywane są również przy przesyłaniu informacji między serwisami internetowymi.


Jakie są zalety RSS-ów?
  • Korzystając z RSS-ów możesz zebrać w jednym miejscu informacje z wielu źródeł na interesujące cię tematy.
  • Nie musisz oglądać wielu reklam i ładować ciężkich stron ze zbędnymi informacjami przed dotarciem do tego, co cię interesuje. Dzięki RSS-om omijasz spam!
  • Korzystając z RSS-ów nie musisz ściągać na swój komputer nic więcej, niż "spis treści" wybranych serwisów internetowych - dlatego skrót RSS oznaczał oryginalnie Rich Site Summary (Rozszerzony Spis Treści Serwisu).
Jak korzystać z kanałów RSS?
Obecnie dostępnych jest kilka sposobów na odczytywanie wiadomości RSS. Można użyć osobnego programu (czytnika RSS) lub wtyczki do przeglądarki internetowej. 

Atom 
 Standard kanałów informacyjnych mający zastąpić RSS. Został utworzony dla rozwiązania problemów związanych z istnieniem równoległych standardów RSS (Really Simple Syndication/Rich Site Summary i RDF Site Summary) oraz błędów tych specyfikacji. Atom unika niejasności specyfikacji RSS, poprawia zgodność z XML i innymi standardami, dodaje elementy, których brakowało w RSS oraz w pokrewnej specyfikacji określa protokół publikacji kanałów. Pliki Atom posiadają rozszerzenie .atom lub .xml.

Różnice między Atom a RSS 2.0 (źr.http://pl.wikipedia.org/wiki/Atom_(standard) )

RSS 2.0Atom 1.0
Specyfikacja przewiduje tylko tekst, a w praktyce używa się HTML "ukrytego" za pomocą encji. Nie ma możliwości użycia XHTML, ani innych typów danych. Przez tę niejasność i ograniczenia RSS jest nazywany formatem stratnym[1].Atom dla każdego elementu pozwala jednoznacznie określić typ danych i obsługuje tekst, HTMLXHTML, inne warianty XML oraz załączanie plików.
RSS ma tylko jedno ogólne pole na opis elementu, przez co autorzy czasem budują osobne kanały zawierające tylko streszczenia lub tylko pełne treści wpisówAtom unika tego problemu pozwalając wstawić streszczenia i rozwinięcia do tego samego kanału
RSS nie wymaga podania identyfikatorów i dat do wpisów, przez co agregacja i aktualizacja kanałów RSS jest dla czytników skomplikowanaAtom wymaga użycia globalnych unikatowych identyfikatorów dla kanału i wpisów, co czyni aktualizacje prostymi i gwarantuje, że wpisy nie będą przypadkiem duplikowane
RSS 2.0 jest specyfikacją należącą do Uniwersytetu Harvarda i nie będzie rozwijanyAtom jest otwartym standardem IETF
RSS występuje w 9 odmianach[2], które nie są zupełnie zgodneAtom ma jedną oficjalną wersję 1.0. W sieci można spotkać kanały używające "roboczej" 0.3.
RSS nie ma własnej przestrzeni nazw XML, przez co nie może być osadzony wewnątrz innych dokumentów XML. Ma własny element <language>, nie obsługuje linków relatywnych.Atom poprawnie i w pełni wykorzystuje XML, przez co może być łatwo mieszany z innymi językami XML, korzysta z xml:lang i xml:base.
RSS jest starszym i przez to popularniejszym od Atom formatem. Stał się de facto standardem i synonimem dla kanałów informacyjnychAtom jest młodym standardem, jego specyfikacja osiągnęła wersję 1.0 dopiero pod koniec 2005 roku.

4 komentarze:

  1. Macie link do szystkich prac domowych > http://twineer.com/18F5 :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Rzeczywiście internet umożliwia mnóstwo sposobów na komunikację, coraz więcej osób używa takich komunikatorów niż smsów. Ja także. Tylko trzeba zadbać o solidne łącze, w Krakowie jednym z dostawców jest https://fiberlink.pl/. Firma telekomunikacyjna z wieloletnim doświadczeniem.

    OdpowiedzUsuń