Zegar

piątek, 30 listopada 2012

NA STRAŻY PRAWA


Na straży prawa.

Prawo autorskie (ang. copyright, symbol: ©) – pojęcie prawnicze oznaczające ogół praw przysługujących autorowi utworu albo normy prawne upoważniające autora do decydowania o użytkowaniu dzieła i czerpaniu z niego korzyści finansowej.

Ustawa z dnia 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych z późn. zm. wyróżnia: autorskie prawa osobiste oraz autorskie prawa majątkowe.

Prawa autorskie dzielimy na osobiste i majątkowe. Wśród nich możemy wyróżnić prawo do:

 
- uznawania autorstwa utworu
-sygnowania utworu nazwiskiem lub pseudonimem autora
-nienaruszalność treści i formy utworu bez zgody jego autora
-decydowania o terminie i sposobie pierwszego publicznego udostęnienia utworu
-nadzoru nad sposobem korzystania z utworu

 

 

Utworem nazywamy przejaw czyjejś działalności intelektualnej i twórczej. Może to być obraz, utwór muzyczny, książka, program komputerowy itp. Każdy utwór jest chroniony prawami autorskimi. Przepisy polskiego prawa autorskiego wyróżniają trzy typy utworów:
 

-pierwotne-stworzone oryginalnie przez autora lub grupę autorów
-opracowania-różnego rodzaju opracowania utworu pierwotnego
-inspirowane-nowe utwory, które powstały w efekcie kontaktu z utworem pierwotnym.

 Odpowiedzialność karna 

Zgodnie z art.79 polskiego prawa autorskiego producent programu, którego prawa naruszono, może zażądać:

- zwrócenia korzyści uzyskanych w wyniku takiego naruszenia  
-zapłaty podwójnej ceny programu
-w szczególnie rażących przypadkach potrójnej ceny i naprawienia wyrządzonej szkody
-usunięcia nielegalnie pozyskanych treści
-skonfiskowania sprzętu, który posłużył do przestępstwa.
Zgodnie z ogólnymi postanowieniami kodeksu karnego ukarana  może być tylko osoba fizyczna, a nie instytucja, ponieważ zakłada się, że czyn zabroniony mógł być wyłącznie przejawem woli człowieka.

Inne przypadki wykroczeń związanych ze sferą informatyki:
  1. Hacking – czyli włamywanie się do cudzego komputera, to znaczy, uzyskanie dostępu do niego bez zgody właściciela. Grozi za to do 2 lat więzienia (według prawa polskiego).
  2. Phreaking – inaczej kradzież impulsów telefonicznych, czyli podłączenie się do sieci w taki sposób, by płaciła za nas inna osoba (wbrew swojej woli). Zgodnie z polskim prawem grozi za to do 3 lat pozbawienia wolności.
  3. Podrzucanie wirusa – zgodnie z polskim prawem grozi za to do 3 lat pozbawienia wolności.
  4. Plagiat – kradzież czyjegoś mienia intelektualnego (utworu) w całości lub częściowo, i przedstawianie go jako swojego.
        
                                          



                                                                   ĆWICZENIA;
1.Komu służy prawo autorskie?
 Pojęcie prawnicze oznaczające ogół praw przysługującychautorowi utworu albo normy prawne upoważniające autora do decydowania o użytkowaniu dzieła i czerpaniu z niego korzyści finansowej

2. Ile lat co najmniej musi mieć twórca, by jego dzieło było chronione?
Co najmniej 20 od chwili wydania.

3. Czym jest licencja? Jakie znasz rodzaje licencji?

Jest to dokument określający prawo do korzystania z danego utworu. Na jego mocy można np całkowicie zrzec się praw autorskich, czyli pozwolić ludziom co tylko chcą z danym utworem.

Wybrane typy licencji:
  1. Freeware – program darmowy ale tylko do użytku prywatnego, domowego.
  2. Domena publiczna - twórca przekazuje produkt nieodpłatnie jako swego rodzaju dobro publiczne, zrzekając się jednocześnie praw majątkowych.
  3. General Public Licence – powszechna licencja publiczna, spotykana najczęściej w środowisku Linuksa, w myśl której program nią objęty musi być rozpowszechniany wraz z kodem, ponieważ każdy ma prawo go modyfikować i udoskonalać.
  4. Shareware – dostajemy program na określony czas (np tydzień) do przetestowania, po minięciu określonego czasu musimy go usunąć lub kupić pełną wersję.
  5. Demo – „zubożona” wersja programu przeznaczona dla celów reklamy, dostępna za darmo.
  6. Trial – wersja próbna, program działa przez określony czas, po czym sam przestaje działać i jeżeli chce się dalej go używać, trzeba kupić pełną wersję (podobnie jak w przypadku shareware, ale w trialu nie mamy wyboru, program sam przestaje działać, natomiast w shareware program nie przestaje działać, a my dostajemy tylko informacje że powinniśmy kupić pełną wersję. Możemy korzystać nadal z programu ale wówczas świadomie łamiemy prawo).
  7. Donationware -  opracowanie na tej licencji może być dowolnie modyfikowane, kopiowane i dystrybuowane pod warunkiem zapłacenia autorowi symbolicznej kwoty.
  8. Licencja jednostanowiskowa – uprawnia do zainstalowania programu tylko na jednym komputerze i zakazuje dalszego jego udostępniania.
  9. Licencja grupowa – zezwala na użytkowanie programu w sieci lub zestawie komputerów.
  10. Licencja grupy CREATIVE COMMONS
    Creative Commons to organizacja utworzona w 2001 r., która ma za zadanie rozwinięcie idei licencji copyleft i znalezienie kompromisu pomiędzy pełną ochroną praw autorskich a wolnym korzystaniem z twórczości innych osób oraz ustalenie łagodniejszych zasad prawa autorskiego. Istnieją cztery typy licencji CC
    - Uznanie autorstwa- zezwala na kopiowanie utworu pod warunkiem umieszczenia informacji o autorze.
    -Użycie niekomercyjne pozwala na kopiowanie, dystrybucję, ale tylko w celach niekomercyjnych.
    -Bez utworów zależnych zezwala na kopiowanie, dystrybucję i użytkowanie niezmienionych kopii utworu.
    -Na tych samych warunkach zezwala na kopiowanie, dystrybucję i wyświetlanie, pod warunkiem że uczynimy to na tej samej licencji.


4. Chcesz wstawić na swoją stronę o używanych samochodach zdjęcia z serwisu otomoto.pl. Numery rejestracyjne oczywiście zamalujesz i zostawisz znak wodny serwisu. Czy to wystarczy, żeby legalnie użyć tych zdjęć?

Myślę, że trzeba podać źródło pochodzenia w tym przypadku zdjęcia oraz poprosić autora o zgodę na publikację tych zdjęć na swojej stronie internetowej.

5. Czy legalne jest pobieranie filmu z serwisu youtube.com i zapisanie go na dysk komputera? Czy udostępnianie filmu w serwisie youtube.com jest legalne?

W ogólności tak, o ile film był wcześniej legalnie rozpowszechniony na terenie Polski / CE. Więcej - Art.23. - USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
to zależy od regulaminu portalu, z którego to pobiera się taki film. W przypadku YT, zgodnie z ich regulaminem, użytkownik tego portalu może korzystać z zamieszczonych tam utworów (czyli posiada licencję na korzystanie z utworów) w zakresie takim, jaki definiuje to tenże regulamin, a więc przykładowo poprzez zamieszczenie na swojej stronie odtwarzacza YT. 

Więc na początek, należy dokładnie przeczytać regulamin serwisu. W razie wątpliwości można poszukać FAQ albo zadać pytanie do portalu.

Jednakże należy pamiętać o podstawowej kwestii. To, że portal (użytkownik, któryzamieścił utwór na portalu) udziela licencji na korzystanie z tego utworu nie oznacza wcale, że takie korzystanie będzie legalne. Będzie legalne, jeśli osoba, która zamieściła utwór na portalu (przykładowo na YT) miała do tego prawo - czyli posiadała prawa autorskie do utworu lub zgodę na takie działania od właściciela praw autorskich do zamieszczanego utworu. Jeśli zaś nie miała takich praw, to zamieszczając samemu ten utwór narażamy się na roszczenia od właściciela praw autorskich do utworu - tu filmu.

6. Czy zgodne jest z prawem kserowanie w bibliotece szkolnej fragmentu jednej z książek?

Myślę, że kserowanie fragmentu książki jest zgodne z prawem, lecz kserowanie całości tekstu, jest zabronione. Ponieważ pozbawiamy wtedy wydawnictwa klientów oraz autorowi zabieramy ciężko zarobione pieniądze. Wprost powiem kradniemy jego dzieło!

7. Czy legalne jest nagrywanie piosenkę z radia i słuchanie ich potem na własnym odtwarzaczy mp3? Czy zgodnie z prawem jest nagrywanie filmu z telewizji i oglądanie go w rodzinnym gronie? Czy legalne jest pożyczenie takiego filmu koledze lub koleżance? 

Nagrywanie piosenek z radia jest nielegalne, ponieważ kradniemy tak jakby autorowi jego utwór.
Oglądanie wcześniej nagranego filmu w gronie rodzinnym jest dozwolone, lecz wypożycznie jest zabronione! 

czwartek, 29 listopada 2012

USŁUGI Z LITERKĄ ''E''

E-usługa (usługa prowadzona drogą elektroniczną) umożliwia klientowi, czyli usługobiorcy dostęp do oferty wybranego dostawcy, a przy tym nie wymaga obecności obu stron w tym samym miejscu i czasie. E-usługa może być świadczona za pośrednictwem kilku kanałów takich jak Internet, telefonia komórkowa, telewizja cyfrowa, satelitarna itp.

Najczęściej spotykanymi e-esługami są:

  • e-finanse
  • e-handel
  • e-praca
  • e-nauka
  • e-komunikacja
  • e-turystyka
  • e-logistyka
  • e-biznes
  • e-ubezpieczenia
  • e-porównywarki
  • e-zdrowie
  • e-kultura 

czwartek, 22 listopada 2012

SPOSOBY KOMUNIKOWANIA SIĘ - ćwiczenia.

Informatyka Europejczyka.
(str. 85)
(ćw. 1;9, 1;10)

ĆWICZENIA

1.Jakie widzisz wady, a jakie zalety komunikowania się za pomocą poczty elektronicznej, komunikatora i telefonu komórkowego?

E-mail 
+) łatwy dosęp
+)szybkość
+) prosta obsługa
+) brak stania w kolejkach na poczcie

-)brak dostepu do Internetu=brak wysłanych listów
-) anonimowość
-)brak cenzury

Czat
+) szybki
+)wydajny
+) prosty w obsłudze
+)darmowy

-)anonimowość
-)brak cenzury
-)wiele osób chcących nas np. wykorzystać
-)pornografia

SMS'y
+)szybkość wysłana jak i odpowiedzi
+)przejrzysta i zrozumiała forma
+)ponadczasowość

-)brak cenzury
-)opłaty
-)limit słów
-) (czasem) brak polskich znaków

2.Jaka jest różnica pomiędzy SMS-em, EMS-em i MMS-em?


Multimedia Messaging Service (MMS) jest to rozszerzenie funkcji SMS oraz EMS o możliwość przesyłania multimediów takich jak grafika, animacje, wideoklipy, dźwięki itp. Na początku MMS zaplanowany został jako usługa dla telefonii 3 generacji (UMTS), której jednak wprowadzenie było odwlekane w czasie. To spowodowało, że producenci wprowadzili tę opcję już wcześniej (opisywana jest jako technologia 2,5G). Aktualnie prawie każdy nowy telefon ma funkcję MMS. MMS, w porównaniu z EMS oraz Smart Messaging nie jest bezpośrednim rozwinięciem SMS, opierającym się na odpowiednio zakodowanych wiadomościach tekstowych. MMS polega na technologii pakietowej transmisji danych GPRS. Pakiety danych są transmitowane do centrum wiadomości multimedialnych, później, dzięki usługom pochodnym od WAP Push, do telefonu odbiorcy. Maksymalna wielkość MMS mogłaby być nieograniczona. Duża część operatorów rozszerzyła ograniczenie do 300 KB dla jednej wiadomości. Jest to dokładnie tyle ile maksymalnie mogą obsłużyć terminale. Bardzo często użytkownicy muszą uiszczać wyższe opłaty już za wiadomości powyżej 100 KB. Wewnątrz MMS może znaleźć się tekst zakodowany w Unikodzie o ilościach, które dochodzą do tysięcy znaków (normalny SMS daje możliwość na przesłanie 140 bajtów, czyli 160 znaków przy wykorzystaniu 7-bitowego kodowania), obrazki w formatach JPEG, GIF czy PNG, dźwięki, melodyjki w formacie MIDI. Można także (o ile telefon ma taką możliwość) przesłać gry Java.

3.W którym roku powstał komunikator ICQ? Kto był jego producentem? Skąd można pobrać wersję dla systemów Mac OS i Windows?


ICQ – pierwszy komunikator internetowy wyprodukowany w listopadzie 1996 roku przez izraelską firmę Mirabilis. Jest to narzędzie pozwalające na bezpośredni kontakt z innymi użytkownikami tej usługi. Nazwa ICQ jest swoistą grą słów – pochodzi od wyrażenia "I Seek You" (ang. Szukam Cię).
Firma Mirabilis została założona w lipcu 1996 roku przez czwórkę młodych ludzi: Yairiego Goldfingera, Arika Vardiego, Sefi Vigisera i Amnona Amira. Chcieli stworzyć nową formę komunikacji internetowej – coś pomiędzy listą dyskusyjną i IRC-em. Ich obserwacje doprowadziły do prostych wniosków – liczba użytkowników Internetu rośnie w coraz szybszym tempie. Są podłączeni do Internetu, ale brakuje sieci, która umożliwiała by im łatwą oraz darmową (płaci się tylko za połączenie do Internetu) komunikację z innymi – w czasie rzeczywistym i z każdego miejsca na ziemi. W listopadzie 1996 roku, zaledwie cztery miesiące po rozpoczęciu swej działalności, firma Mirablis wypuściła pierwszą wersję komunikatora ICQ. Początki były oczywiście skromne – kilkaset zarejestrowanych użytkowników i nadzieja, że setki zamienią się wkrótce w tysiące. Było to całkiem realne – bowiem każdy użytkownik zachęcał swoich przyjaciół (tylko po to, żeby z nim porozmawiać, bez żadnych korzyści majątkowych) do ściągnięcia programu. Utworzyło to swoistą reakcję łańcuchową. ICQ zostało błyskawicznie umieszczone na popularnych serwisach z plikami – m.in. na tucows.com. W roku1997 miały miejsce 2 rekordy. Są one niczym, w porównaniu z dzisiejszą sytuacją, ale na ówczesne czasy były czymś przełomowym. W maju został zarejestrowany 850 000. użytkownik, a w lipcu zanotowano ponad 100 000 użytkowników online (jednocześnie dostępnych). Ponadto, w tym samym roku uruchomione zostały czaty; doszła także możliwość wskazania swoich zainteresowań w katalogu publicznym, w celu łatwiejszego poznania innych ludzi. Wkrótce zostały także rozpoczęte prace nad klientami na inne systemy operacyjne – m.in. na Linuksa i Solarisa.

Dla Mac'a (http://www.icq.com/download/mac/en)
Dla Windows'a (http://download.icq.com/download/icq/en)

4. Jakie protokoły potrafi obsłużyć program Adium, a jakie iChat? Jak się nazywa i jakiego protokołu używa komunikator WP?


Adium - Gadu-Gadu, AIM, ICQ, MSN, Yahoo!
iChat - iMessage 

Komunikator WP nazywa się SPIK, działa on na Windows - 2000,XP oraz Vista.

5.Czym różni się grupa dyskusyjna od listy dyskusyjnej? Jakie programy są potrzebne do korzystania z nich?


Czym się różni lista od grupy dyskusyjnej ? W zasadzie niczym poza paroma wyjątkami.
Uczestnik listy dyskusyjnej dostaje wszystkie zawarte w niej informacje (tzw. posty)
wprost do własnej skrzynki e-mail, natomiast członek grupy dyskusyjnej musi
posiadać odpowiedni program do przeglądania takich grup
(najczęściej jest to Netscape Messenger lub Outlook Express).

Obojętnie z której formy wymiany informacji będziemy korzystać musimy posiadać
własną skrzynkę poczty elektronicznej (adres e-mail).
Przy listach dyskusyjnych jest to niezbędne,
natomiast przy grupach dyskusyjnych wymagane, choć nie jest to konieczne.
Jeżeli nie posiadasz jeszcze własnego e-mail'a (czyli czegoś, co ma postać cośtam@cośtam.xxx.pl),
możesz skorzystać z usług firm oferujących darmowe konta poczty elektronicznej,
takich jak GO2.plOnet, czy Box43. Konta te są darmowe w pewnym sensie, gdyż provider
(firma, która zakłada te konta) przysyła nam reklamy i dołącza do listów swoją stopkę.
Rozsądną alternatywą jest wykupienie konta komercyjnego, co uwolni nas od napływu
spamu (czyli niepożądanych informacji i reklam), czy przypadków "nie docierania" listów.

Radzimy korzystać z grup i list dyskusyjnych, gdyż dzięki nim możesz uzyskać odpowiedzi
na nurtujące Cię pytania, dowiedzieć się dużo ciekawego, czy też poznać nowych ludzi.
Uczestnicy grup dyskusyjnych oprócz typowego siedzenia i "stukania w klawiaturę"
organizują spotkania i wycieczki w plener, a także podejmują wspólnie inne różne działania
(efektem jednego z nich jest właśnie ten serwer :)
Poniżej podajemy informacje o tym jakie listy i grupy dyskusyjne dostępne są
dla polskich Internautów, oraz jak się do nich zapisać.

(http://archeo.kolej.pl/forum/forum.html)

6. Na czym polega prenumerowanie grupy dyskusyjnej?


Najprościej mówiąc jest to śledzenie, obserwowanie danej dyskusji, tematów.

7.Co to jest netykieta? Na czym polega trollowanie?


Netykieta czyli zbiór reguł dobrego zachowania w sieci.
Trollowanie jest to jedna z zasad netykiety. Trollując celowo podtrzymujemy niepotrzebne spory wyłącznie dla samej potrzeby spierania się.

8. Jakie rodzaje grup dyskusyjnych możesz wymienić?

Rodzaje grup dyskusyjnychZ uwagi na ogromną liczbę rozmaitego rodzaju grup tematycznych oraz ograniczenia sprzętowe serwery Usenet oferują jedynie dostęp do wybranych grup tematycznych. Grupy dyskusyjne w Usenecie podzielone są na około 20 zasadniczych klas tematycznych (kategorii nadrzędnych). Oto kilka takich klas: 

comp
Grupy miłośników i użytkowników komputerów (ponad 750 grup). Przykład: pl.comp.www.nowe-strony . Na grupie tej, dyskutuje się o nowych stronach pojawiających się w internecie. 

sci
Badania i dyskusje naukowe (ponad 150 grup). Przykład: pl.sci.ekonomiczne . Dyskusje na tematy ekonomiczne. 

soc
Tematyka społeczna (ponad 200 grup). Przykład: pl.soc.prawo . Czyli prawo na co dzień, dyskusje, porady, opinie. 

biz
Grupy biznesowe (ponad 60 grup). Przykład: pl.biz.banki . Czyli funkcjonowanie banków w kraju i zagranicą. 

rec
Grupy zajmujące się rekreacją (ponad 550 grup). Przykład: pl.rec.sport.pilka-nozna . Grupa sympatyków i kibiców piłki nożnej. 

news
Obsługa nowych grup, oprogramowanie do obsługi oraz pomoc dla użytkowników Usenetu (ponad 20 grup). Przykład: pl.news.czytniki . Czyli porady dotyczące programów dzięki którym czytamy grupy dyskusyjne. 

alt
grupy alternatywne, ich tematyka jest bardzo dowolna jak i łatwość ich założenia (ponad 26000 grup, samych polskich ponad 600) Przykład: alt.pl.piwo ; alt.pl.popieram.leppera ; alt.pl.fan.kuba-wojewodzki itd. 


Występują dwa rodzaje grup dyskusyjnych: moderowane i nie moderowane. W usenecie w znacznym stopniu przeważają grupy nie moderowane (grupy moderowane stanowią nikły procent), głównie za sprawą utrudnień wiążących się z prowadzeniem grupy moderowanej. W grupie moderowanej wszelkie nadsyłane do rozpowszechnienia wiadomości są najpierw czytane przez osobę kontrolującą przebieg dyskusji. Od jej uznania zależy czy wiadomość nadesłana zostanie upowszechniona. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie, aby rozpowszechniane wiadomości dotyczyły tematyki, którą zajmuje się dana grupa dyskusyjna. Dzięki moderowaniu unika się też publikowania treści kontrowersyjnych, obraźliwych czy też wulgarnych. Niecenzurowane treści pojawiają się w grupach niemoderowanych. Często jednak agresywne artykuły zawierające obraźliwe uwagi mogą prowadzić do wojny na tzw. bluzgi, czyli wymiany listów o małej zawartości merytorycznej, ale o dużym ładunku emocjonalnym.9 



9. Jaką rolę pełni moderator grupy, listy czy forum dyskusyjnego? Kto może nim być?


  To są administratorzy, jest ich kilka rodzajów.

Np. jeżeli jesteś założycielką to jesteś Menadżerem strony - możesz zarządzać uprawnieniami administratorów, wysyłać wiadomości i tworzyć posty w imieniu strony, tworzyć reklamy i wyświetlać statystyki.
Natomiast jest też Twórca treści - może edytować stronę, wysyłać wiadomości, tworzyć posty na stronie, tworzyć reklamy i oglądać statystyki.

Te dwa rodzaje adminów różnią się właściwie tylko tym, że menadżer może dodawać, usuwać etc. adminów, a Twórca Treści już nie - tylko siebie.
Oni mogą dodawać posty jak widać.

Jest też Moderator - Może odpowiadać na komentarze i usuwać je ze strony, wysyłać wiadomości ze strony, tworzyć reklamy i oglądać statystyki. Czyli niedodaje postów.





niedziela, 18 listopada 2012

SPOSOBY KOMUNIKOWANIA SIĘ.

Pojęcie komunikacji jest bardzo szerokie. Terminem tym określamy każdy proces przekazywania (wymiany) informacji między jej uczestnikami. Wynalezienie druku przyczyniło się do ukształtowania się jego znaczenia jako transmisji słów, myśli uczuć, emocji -- ogólnie informacji -- na papierze. Dzisiejsze skojarzenia idą raczej w kierunku różnych form prowadzenia rozmowy między ludźmi.

Najbardziej znanymi i najczęściej używanymi sposobami komunikowania są;

SMS'y (Short Message Service)
 Usługa pozwalająca użytkownikom telefonów komórkowych (a ostatnimi czasy też stacjonarnych) na wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych (maksymalna długość to 160 znaków 7-bitowych lub 140 8-bitowych). 





















MMS (Multimedia Messaging Service
 To usługa SMS poszerzona o możliwość wysyłania plików multimedialnych np obrazków, filmików itp.




















EMS (Enhanced Message Service
 Usługa rozszerzonych wiadomości tekstowych - smsów działająca w ramach telefonii komórkowej.



IRC (Internet Relay Chat)
 Jest pierwowzorem dzisiejszego czatu i jednym z najstarszych sposobów komunikacji drogą elektroniczną. Uczestnicy nie używają zwykle w IRC swoich prawdziwych imion i nazwisk, lecz posługują się krótkimi pseudonimami. Pseudonimy te w gwarze IRC popularnie określa się jako nickname lub krócej nick.

Czat (chat)
 Jest jednym z najpopularniejszych usług internetowych. Wyraz czat (chat), będący zapożyczeniem, zagnieździł się w slangu informatycznym. Najpowszechniejszym znaczeniem tego słowa jest serwis internetowy służący do komunikacji wielu osób w tzw.pokojach. Zwykle istnieją dwa rodzaje rozmowy – prywatna, której przebieg mogą śledzić tylko dwie osoby, oraz publiczna, dostępna dla wszystkich zalogowanych użytkowników. W części czatów dostępne są również graficzne emotikony, stworzone dla ułatwienia ekspresji emocji.



















SKYPE
 Komunikator internetowy oparty na technologii peer-to-peer. Skype umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych oraz obserwację rozmówcy poprzez kamerkę internetową, a także płatnych rozmów z posiadaczami telefonów. Oprócz tego Skype oferuje funkcje bezpośredniej wymiany informacji tekstowych za pomocą ręcznie wpisywanych wiadomości oraz przesył plików.


Grupy dyskusyjne 
 Ogólna nazwa wszelkich form dyskusji internetowej przypominających wymianę korespondencji, a nie rozmowy w czasie rzeczywistym. Grupy dyskusyjne przyjmują formę list dyskusyjnych pozwalających na automatyczną wymianę e-maili, grup usenetowych, grup występujących w Fidonecie i forów dyskusyjnych dostępnych przez bramki WWW.



Forum dyskusyjne 
 To przeniesiona do struktury stron WWW forma grup dyskusyjnych, która służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach.Fora dyskusyjne są obecnie bardzo popularną formą grup dyskusyjnych w Internecie. Prowadzą je praktycznie wszystkie portale. Są one także powszechne na stronach wielu instytucji, czasopism, przedsiębiorstw, uczelni itp. a także spotykane są liczne fora zakładane zupełnie prywatnie.


Listy Dyskusyjne
 Listy dyskusyjne są kolejnym, obok Usenet News, sposobem prowadzenia dyskusji w Internecie. Wymiana informacji odbywa się dzięki poczcie elektronicznej. Po zapisaniu się na listę dyskusyjną użytkownik automatycznie otrzymuje listy elektroniczne, które nadchodzą do danej grupy dyskusyjnej. Oczywiście, może przy tym wysyłać własne listy / dokumenty, których kopie są przesyłane innym uczestnikom dyskusji. Serwery mogą również mieć oprogramowanie, które przed rozesłaniem pewnej liczby wiadomości, zbiera je w jedną wiadomość (tzw. skrót). Część list pozwala na wybór, czy użytkownik otrzymuje każdą wiadomość, czy tylko skrót.
W sieci funkcjonują rozmaite kluby (listy) dyskusyjne poświęcone rożnym tematom np. inwestowaniu na giełdzie, psom, kanarkom, grom komputerowym, teatrowi.





 Coś o kanałach RSS. (Really Simple Syndication)



RSS Really Simple Syndication (Bardzo Prosta Syndykacja). Oparta na języku znacznikowym XML technika przesyłania nagłówków wiadomości. Wszystkie w wiekszym lub w mniejszym zakresie bazują na języku XML. Aby "obejrzeć" kanał RSS musimy skorzystać ze specjalnego programu (tzw. czytnik kanałów). Zaletą kanałów RSS jest możliwość oglądania w jednym miejscu nagłówków wiadomości z wielu źródeł jednocześnie. Czytnik RSS, pozwala na szybkie dotarcie do najświeższych informacji z róźnych źródeł zebranych w jednym miejscu. Kanały informacyjne RSS wykorzystywane są również przy przesyłaniu informacji między serwisami internetowymi.


Jakie są zalety RSS-ów?
  • Korzystając z RSS-ów możesz zebrać w jednym miejscu informacje z wielu źródeł na interesujące cię tematy.
  • Nie musisz oglądać wielu reklam i ładować ciężkich stron ze zbędnymi informacjami przed dotarciem do tego, co cię interesuje. Dzięki RSS-om omijasz spam!
  • Korzystając z RSS-ów nie musisz ściągać na swój komputer nic więcej, niż "spis treści" wybranych serwisów internetowych - dlatego skrót RSS oznaczał oryginalnie Rich Site Summary (Rozszerzony Spis Treści Serwisu).
Jak korzystać z kanałów RSS?
Obecnie dostępnych jest kilka sposobów na odczytywanie wiadomości RSS. Można użyć osobnego programu (czytnika RSS) lub wtyczki do przeglądarki internetowej. 

Atom 
 Standard kanałów informacyjnych mający zastąpić RSS. Został utworzony dla rozwiązania problemów związanych z istnieniem równoległych standardów RSS (Really Simple Syndication/Rich Site Summary i RDF Site Summary) oraz błędów tych specyfikacji. Atom unika niejasności specyfikacji RSS, poprawia zgodność z XML i innymi standardami, dodaje elementy, których brakowało w RSS oraz w pokrewnej specyfikacji określa protokół publikacji kanałów. Pliki Atom posiadają rozszerzenie .atom lub .xml.

Różnice między Atom a RSS 2.0 (źr.http://pl.wikipedia.org/wiki/Atom_(standard) )

RSS 2.0Atom 1.0
Specyfikacja przewiduje tylko tekst, a w praktyce używa się HTML "ukrytego" za pomocą encji. Nie ma możliwości użycia XHTML, ani innych typów danych. Przez tę niejasność i ograniczenia RSS jest nazywany formatem stratnym[1].Atom dla każdego elementu pozwala jednoznacznie określić typ danych i obsługuje tekst, HTMLXHTML, inne warianty XML oraz załączanie plików.
RSS ma tylko jedno ogólne pole na opis elementu, przez co autorzy czasem budują osobne kanały zawierające tylko streszczenia lub tylko pełne treści wpisówAtom unika tego problemu pozwalając wstawić streszczenia i rozwinięcia do tego samego kanału
RSS nie wymaga podania identyfikatorów i dat do wpisów, przez co agregacja i aktualizacja kanałów RSS jest dla czytników skomplikowanaAtom wymaga użycia globalnych unikatowych identyfikatorów dla kanału i wpisów, co czyni aktualizacje prostymi i gwarantuje, że wpisy nie będą przypadkiem duplikowane
RSS 2.0 jest specyfikacją należącą do Uniwersytetu Harvarda i nie będzie rozwijanyAtom jest otwartym standardem IETF
RSS występuje w 9 odmianach[2], które nie są zupełnie zgodneAtom ma jedną oficjalną wersję 1.0. W sieci można spotkać kanały używające "roboczej" 0.3.
RSS nie ma własnej przestrzeni nazw XML, przez co nie może być osadzony wewnątrz innych dokumentów XML. Ma własny element <language>, nie obsługuje linków relatywnych.Atom poprawnie i w pełni wykorzystuje XML, przez co może być łatwo mieszany z innymi językami XML, korzysta z xml:lang i xml:base.
RSS jest starszym i przez to popularniejszym od Atom formatem. Stał się de facto standardem i synonimem dla kanałów informacyjnychAtom jest młodym standardem, jego specyfikacja osiągnęła wersję 1.0 dopiero pod koniec 2005 roku.

środa, 24 października 2012

KORESPONDENCJA ELEKTRONICZNA.

Skrzynka e-mail to inaczej konto poczty elektronicznej. Posiadając konto e-mail możesz wymieniać korespondencję z innymi użytkownikami Internetu.



Adres e-mail ma zwykle postać nazwa_użytkownika@TwojaDomena.pl. Mając już serwer i domenę w HostingFirmowy.pl możesz w bardzo łatwy sposób założyć swoją prywatną skrzynkę e-mail. Za pomocą poczty elektronicznej możesz wysyłać tekst, dokumenty np. Worda i Excela, zdjęcia, a nawet pliki muzyczne i krótkie pliki wideo.
Do obsługi poczty (wysyłania i odbierania e-maili) będziesz potrzebować klienta e-mail, czyli programu do tego przeznaczonego. Programy te mają wiele funkcji ułatwiających codzienną pracę z pocztą elektroniczną. Klientami e-mail są np. Microsoft Outlook Exress (zobacz jak go ustawić), Microsoft Outlook (zobacz jak go ustawić), Mozilla Thunderbird (zobacz jak go ustawić).
Ze skrzynki e-mail w HostingFirmowy.pl możesz korzystać również na specjalnie do tego przeznaczonej strony WWW, wystarczy, że w swojej przeglądarce wpiszesz adres http://poczta.TwojaDomena.pl 


Czym różni się POP3 od IMAP ?

POP3 oraz IMAP to protokoły odbioru wiadomości e-mail przez programy pocztowe, najprościej ujmując to 2 różne sposoby odbierania e-maili.
Protokół POP3 (Post Office Protocol 3) może być używany w trybie pracy "offline" tzn. że jest możliwość czytania zapisanych wiadomości i przygotowywania odpowiedzi w czasie gdy komputer nie jest podłączony do Internetu. Możliwość takiej pracy jest możliwa dzięki temu, że po połączeniu z serwerem pocztowym cała nieprzeczytana korespondencja przesyłana jest ze serwera na Twój komputer. Odebrane wiadomości są następnie w zależności od ustawień pozostawiane lub kasowane z serwera. Łączenie z internetem potrzebne jest później tylko jeśli będziesz chciał wysłać wiadomość, lub sprawdzić czy nie otrzymałeś nowych e-maili.
Niestety, protokół POP3 ma również znaczące wady. Utrudnione jest obsługiwanie skrzynki pocztowej z wielu komputerów. Jest to spowodowane tym, że jeśli odczytana poczta jest kasowana z serwera, to na każdym z komputerów znajdować się będzie tylko część korespondencji, a listy odczytane np. na komputerze w domu nie będą widoczne na komputerze w pracy. Jeśli natomiast zmienisz domyślne ustawienia i przeczytane wiadomości będą pozostawiane na serwerze, to szybko może dojść do przepełnienia pojemności skrzynki pocztowej.
Protokół IMAP (Internet Message Access Protocol) działa w ten sposób, że Twoja poczta cały czas przechowywana jest na serwerze, a w Twoim komputerze przechowywane są tylko nagłówki wiadomości (część e-maila). Treść wiadomości pojawi się na Twoim komputerze dopiero po otwarciu listu. Możesz kasować i filtrować wiadomości bez ich pobierania na komputer, dzięki czemu możesz wygodnie pracować na wielu komputerach ponieważ na każdym będziesz widział taką samą zawartość skrzynki, to samo widzisz w domu, pracy czy kafejce internetowej.
Wadą protokołu IMAP jest natomiast konieczność utrzymywania stałego połączenia z Internetem podczas obsługi poczty co w dzisiejszych czasach nie powinno stanowić żadnych kosztów ponieważ większość ludzi posiada stałe łącze internetowe.
W skrócie: POP3 - e-maile trzymane na komputerze i tylko z niego możne je odczytać
IMAP - e-maile trzymane na serwerze i można je odczytać z każdego komputera

SMTP Protokół wykorzystywany w internecie do wymiany poczty elektronicznej pomiędzy serwerami pocztowymi oraz przez programy pocztowe do wysyłania e-maili. W programach pocztowych serwer SMTP określany jest jako Outgoing Mail Server (serwer poczty wychodzącej). Ang. Simple Mail Transfer Protocol - prosty protokół przesyłania poczty. Por. IMAP, POP3

Zadania;

1.Konfiguracja Mozzilli Thunderbrid. 

 Jeśli mamy swój adres e-mail wpisujemy go, a jeśli nie Mozilla ułatwi nam złożenie konta pocztowego.

Wpisujemy swój adres e-mail oraz hasło. Możemy być spokojni o  nasze hasło. Mozilla nie udostępnia go nigdzie.
Importujemy wiadomości...

 ... i gotowe!















2. Bazy wtyczek Firefox i Thunderbrid. 

 http://mozillapl.org/baza_rozszerzen/ <--------- Świetne wtyczki!

3. Konfiguracja Mail'a.



 Ja już miałam skonfigurowany Mail, dlatego pokazuję jak dodać nowe konto.
Dodajemy nowe konto.

Wpisujemy swój adres i hasło. Lecz nie mamy takiej opcji jak w Thunderbirdzie, o utworzeniu nowego konta.